Veteraanit

TUL:n veteraanipäivät pidettiin Vantaan Tikkurilassa 5.-6-6.2017. Alla petankki- tulokset:

TUL VETERAANINAISET DUPPELI

1. Karkkilan Urheilijat (Kau1) Kiiveri Paula ja Pietilä Raili

2. Leppävaaran Sisu (Lesi3) Nikulainen Tuulikki ja Jokela Hanna

3. Leppävaaran Sisu (Lesi2) Vauhkonen Kaija ja Pirttilahti Leila

4. Jyväskylän Valo (Valo1) Pönkänen- Lähteelä Ulla ja Jämsä Riitta

5. Kalvolan Isku (Kis) Saarinen Ulla ja Laine Sirkka

6. Pääskylahden Vesa (Päve1) Kaskinen Airi ja Kokkonen Birgitta

7. Karhu-Petankki (Kar2) Hänninen Eeva ja Kettunen Elli

8. Leppävaaran Sisu (Lesi4) Suutala Anneli ja Salonen Anja

9. Uotilan Työväen Urheilijat (Utu1) Lamminpää Terttu ja Sormunen Leena

10. Leppävaaran Sisu (Lesi1) Laakso Helga ja Haikonen Pirkko

11. Karkkilan Urheilijat (Kau2) Varalahti Raili ja Niemi Marja-Liisa

12. Karhu-Petankki (Kar3) Rissanen Anneli ja Hokkanen Hannele

13. Jyväskylän Valo (Valo-Viesti) Vornanen-Metsä Helinä ja Penttinen Marita

14. Lamminpään Korpi (Lpk) Hallikainen Laila ja Kuusela Riitta

15. Karhu-Petankki (Kar1) Pakkanen Anu ja Miikkulainen Irmeli

16. Pääskylahden Vesa (Päve2) Litmenen Leena ja Poutanen Ulla

17. Uotilan Työväen Urheilijat (Utu2) Myllylä Terttu ja Mäki-Mattila Irja

18. Karhu-Petankki (Kar4) Esko Seija ja Turpeinen Saija

19. Vihdin Isku (Visku) Mickelsson Tarja ja Åhlström Leena

 

VETERAANITRIPPELI VT (MIEHET) TULOKSET:

1. Uotilan Työväen Urheilijat (Utu3) Urponen Pekka, Tuominen Katriina ja Tuominen Vesa

2. Voikkaan Viesti (Vo-Vi1) Pöntinen Timo, Ukkola Risto ja Aalto Kai

3. Kalvolan Isku (Kis) Uschanov Harry, Vilponen Pekka ja Pajuoja Teuvo

4. Karkkilan Urheilijat (Kau3) Autio Timo, Pietilä Taito ja Räsänen Asko

5. Taipalsaaren Riento (TaRi) Meuronen Jouko, Mutikainen Juha ja Viskari Kalevi

6. Simpeleen Vesa (Sive) Kärhä Heikki Anttonen Osmo ja Juvonen Aimo

7. Karhu-Petankki (Kar3) Koivunen Raila, Koivunen Pekka, Kärkkäinen Maija ja Roberts Folke

8. Uotilan Työväen Urheilijat (Utu1) Myllylä Seppo, Rantanen Reijo ja Nieminen Pertti

9. Voikkaan Viesti (Vo-Vi2) Andreev Nikolai, Lindström Kaino, Mäkelä Matti ja Vuolanen Tapio

10. Leppävaaran Sisu (Lesi4) Strömberg Tage, Salonen Pertti ja Koskenkorva Niilo

11. Uotilan Työväen Urheilijat (Utu2) Hirvonen Juhani, Nieminen Olavi ja Rantanen Raimo

12. Tainoksen Tähti (TaTä) Hämäläinen Kari, Ruhanen Keijo ja Puttonen Pauli

13. Korson Kaiku (KorsKa) Vuolanen Jarmo, Lehtonen Kalle ja Lilja Raimo

14. Jyväskylän Valo (Valo2) Räsänen Unto, Kosunen Veikko ja Raatikainen Antero

15. Keljon Viesti (Kevi3) Penttinen Kari, Keskinen Martti ja Rytkönen Olavi

16. Keljon Viesti (Kevi1) Mänttäri Jarkko, Mänttäri Keijo ja Ylönen Risto

17. Karhu-Petankki (Kar4) Sintero Reijo, Koivunen Lassi ja Kaipio Seppo

18. Jyväskylän Valo (Valo1) Kylmänen Alpi, Lähteelä Pekka ja Pennanen Seppo

19. Pääskylahden Vesa2 (Päve2) Kokkonen Erkki, Litmanen Esko, Silvennoinen Sakari

20. Jyväskylän Valo (Valo3) Kauppinen Pentti, Maukonen Esa ja Urrio Risto

21. Linnan Petanquistit, Map Räime (Maplin) Hurri Markku, Kaihevaara Pekka ja Sillanpää Seija

22. Leppävaaran Sisu (Lesi3) Sorsa Leo, Eklund Börje ja Pirttikoski Jouko

23.Vaajakosken Kouhu (Kouhu1) Pöppönen Matti, Venäläinen Kauko ja Hiekkanen Veikko

24. Rekolan Raikas (Re-Ra) Forssel Kirsti, Forsell Aimo ja Mäkinen Viljo

25. Lempäälän Jyry (LeJy) Laitinen Jukka, Parviainen Ilmo ja Kulju Aimo

26. Karkkilan Urheilijat (Kau2) Juselius Tapani, Kärkäs Alpo, Paavilainen Pekka ja Nikander Ismo

27. Leppävaaran Sisu (Lesi1) Vaukonen Pekka, Hulkko Harri ja Pihlajaniemi Reino

28. Vaajakosken Kouhu (Kouhu4) Manninen Pentti, Puikkonen Martti ja Tuovinen Seija

29. Karkkilan Urheilijat (Kau1) Saarinen Erkki, Wallin Gunnar, Suominen Reijo ja Lindfors Harri

30. Keljon Viesti (Kevi2) Saukko Raimo, Vanhanen Arvo ja Pöyhönen Pentti

31. Karhu-Petankki (Kar2) Joukainen Jukka, Esko Keijo ja Turpeinen Juhani

32. Karkkilan Urheilijat (Kau5) Hellsten Eino, Lappalainen Kalevi ja Heikkonen Pentti

33. Lappeenrannan Kisa- Toveri (Lpr-KT) Raatikainen Pentti, Haimila Martti ja Lairi Jouko

34. Karhu-Petankki (Kar5) Ukkonen Matti, Nupponen Pentti ja Syrjänen Helena

35. Karhu-Petankki (Kar1) Hokkanen Raimo, Kähärä Jukka ja Vakkari Raimo

36. Vaajakosken Kouhu (Kouhu2) Venäläinen Paavo, Räsänen Risto ja Weckman Marjatta

37. Vihdin Isku (Visku) Michelsson Ari, Marttelin Pentti ja Lumikumpu Rauno

38. Leppävaaran Sisu (Lesi2) Nikulainen Pentti, Jokela Erkki ja Harinen-Rinne Riitta

39. Vaajakosken Kouhu (Kouhu3) Forsell Tauno, Nikkilä Tero ja Venäläinen Orvokki

40. Kävelypässit, Eläkeläiset ry. (Käpä) Honkonen Antti, Liimatainen Heimo ja Isaksson Pekka

 

 

 

 

 

Helatorstaina 25.5.2017 käytiin Leppävaaran UP:n tulostaulun katveessa  petankin seuraottelu mainiossa +19...+20  pilvipoutaisessa säässä auringon  osittain  paitaessa pilvettömältä  taivaalta  Leppävaaran Sisu vastaan yhdistetty Korson Kaiku  ja Rekolan Raikas

 

1. pelikierros

 

LESI 1- KORRE N    13-10,  LESI 2- KORRE 2   5-13  JA   LESI N- KORRE 1   8- 13         VOITOT  1- 2

 

2. pelikierros

 

LESI 1 - KORRE 1  5-13  ,  LESI 2- KORRE N  1-13  JA   LESI N - KORRE 2   6- 13         VOITOT  0- 3

 

3. pelikierros

 

LESI 1- KORRE 2  1 -13  ,  LESI 2- KORRE N   13- 12  JA   LESI N- KORRE N  13-6        VOITOT  2- 1

 

 

KOKONAISTULOS    LEPPÄVAARAN SISU   ----   YHD. KORSO & REKOLA             3 - 6

 

Kiitokset   vastustajille    mukavista  peleistä, joissa emme kotikenttäedusta huolimatta pärjänneeet paremmille

 

 

Harri Rinne  seuraottelun  johtajan  ja tuomariharjoittelijan ominaisuudessa

 

Petankiturnaus 6.9.2016

 

 

Turnaus järjestettiin nyt ensimmäisen kerran  Leppävaaran UP  petankin harjoituskentällä.  Sää oli mainio  intiaanikesälle tiistaina 6.9.  tyypillinen aurinkoinen  ja lämmin.

Paikalle oli  naisten sarjaan uskaltaunut  kolme joukkuetta   Leppävaaran Sisusta, muille maine heidän taidoistaan lienee ennakkoon kantautunut.

Yleiseen miesveteraanien sarjaan  saatiin kahdeksan joukketta kolmesta seurasta  Rekolan Raikas, Korson Kaiku  ja Leppävaaran Sisu. Jotta lohkojako saatiin sopivasti  4 / lohko, niin sovittiin  että  yksi joukkue  Rekolasta ja yksi Leppävaarasta  muodostetaan kolmesta pelaajasta.

 

Veteraaninaiset  pelasivat  yksinkertaisen sarjan kaikki pelaa  ja  siinä tulokset muodostuivat  seuraaviksi.

 

1.   Riitta Harinen- Rinne  ja  Ali Sorsa    Leppävaaran Sisu  2 voittoa

2.   Pirkko  Haikonen ja  Helga Laakso    Leppävaaran Sisu  1  voitto

3.   Leila Pirttilahti  ja  Anja Salonen        Leppävaaran Sisu   ei voittoja

 

Miesten sarjassa  lohkovoittajiksi selviytyivät  Leppävaaran joukkueet

Pentti Nikulainen ja Jyrki Piitulainen  sekä  Harri Rinne  ja Pekka Vauhkonen  kumpikin puhtaalla pelillä.

Finaalipelissä kävi kuitenkin  päinvastoin, että  Korson joukkueet  löivät ensimmäisellä pudotuskierroksella sisulaiset. Joten mitalipeleistä tulikin jäsenten väliset ottelut  ja lopputulokset  muodostuivat seuraaviksi: 

 

1. Raimo Lilja  ja Kalle Lehtonen           Korson Kaiku  13

2. Jarmo  Vuolanen  ja  Alpo  Viljamaa  Korson Kaiku   11

3. Pentti Nikulainen ja  Jyrki Piitulainen Leppävaaran Sisu   13

4. Harri Rinne ja Pekka Vauhkonen       Leppävaaran Sisu   10

5-6.   Kari  Nuikka  ja Ari  Kolehmainen   Korson Kaiku            

Reino Pihlajaniemi  ja Tage Strömberg Leppävaaran Sisu

 

7-8. Aimo  Forsell, Tauno Rahikka  ja Ville Mäkinen  Rekolan Raikas

       Jouko Pirttikoski, Pertti Salonen  ja Leo Sorsa Leppävaaran Sisu

 

SISUN MIESTEN PETANKKITURNAUKSEN TULOKSET 25.5.2016

 

A -FINAALI

 

 

1.  Timo-Pekka  Eväkoski-  Reijo Sinterö  Karhu -Petankki   13-4

2.  Pekka Hakala- Jaakko Juoperi             VUF

3. Matti Hakonen- Tomi  Timonen  Espoon Patonki               13-8

4. Kai  Aalto-   Seppo Kaipio     Kotka Petanki

5. Reijo  Suominen - Tapani  Juselius

SISUN PETANKKITURNAUKSEN 25.05.2016 TULOKSET NAISET

 

 

loppupelit  pisteet 

 

1.   Helga Laakso   - Pirkko Haikonen  LESI 1                      13-9

2.   Kaija- Vauhkonen- Riitta Harinen- Rinne   LESI  2

3.   Raili  Varalahti-  Paula Degerstedt  KAU  Petanque        13-2

4.   Sinikka Laine -  Ulla Saarinen  Kalvolan Isku

5.   Raili  Pietilä-   Paula Kiiveri    KAU  Petanque                 13-2

6.   Helena  Syrjänen- Anneli Rissanen  Karhu-Petankki

7.   Anneli  Suutala -  Anja  Salonen    LESI  4                      13 -3

8.   Hanna Jokela- Tuulikki Nikulainen  LESI 3           

Pekka Vauhkoselle  hopeaa  Karkkilan kaupungin avoimessa petankin singelikilpailussa   9.8.2015

 

Sisusta mukana  kahdeksan osanottajaa .  Alkukilpailun ns. Swiss  kierroksen viisi peliä jälkeen  Pertti  Harinen oli 5.  ja Pekka Vauhkonen 8. Cup- muotoiseen loppukilpailuun selvityivärt  kahdeksan parasta. Muut  sisulaiset  siis karsiutuivat katsomoon.

 

Pekka pelasi hienosti voittaen viime vuoden mestarin Kunun 13-11 Loppuottelussa Pekka  joutui kuitenkin taipumaan  Petri Taipalvedelle  7-13, mutta selvityi siis hopealle. 

Pertti  hävisi ensimmäisen  pudotuspelin ja sijoista  5-8 ei enää  pelattu sijoituspelejä.

TUL:n veteraanipäivillä 25-26.05.2015  Varkaudessa Leppävaaran  Sisun petankkijoukkueille menestystä

Naisten  A-sarjassa kultaa  ja pronssia 

 

1. Hanna Jokela - Tuulikki Nikulainen

 

3.  Helga Laakso - Pirkko Haikonen

 

6.  Kaija  Vauhkonen  - Leila Pirttilahti

 

Naisten C- sarjan  kulta   Aili  Sorsa- Riitta Harinen- Rinne

 

Miesten D-sarjan  kulta  Pentti Nikulainen, Erkki Jokela  ja Jyrki Piitulainen

SISUN AVOIN PETANKKITURNAUS 20.5.2015

 

YLEINEN  SARJA   ( YD )  A-finaali

 

 

1.  Mirja  Laine   Vesa  Ekström  BIT

2.  Reijo Sintero   Pekka Eväkoski  Karhu Petankki

3.  Jaakko Juoperi  Pentti Hakala   WUF

4.  Pekka Stark  Pekka Ojajärvi  CDC

 

5. Erkki Saarinen   J-P. Ropponen  Karkkilan Urheilijat

6. Reino Pihlajaniemi- Harri Hulkko  Le- Si

7. Raimo Vakkari   Raimo  Hokkanen  Karhu Petankki

8. Reijo  Suominen  Taito Pietilä

 

B-finaali

 

1. Alan Degerstedt   Tapani  Juselius  Karkkilan Urheilijat

2.Niilo Koskenkorva   Pertti Salonen   Le-Si

3.Pentti Nikulainen   Jyrki  Piitulainen Le-Si

4. Tage Strömberg - Börje Eklund      Le- Si

5. Leo Sorsa- Jouko  Pirttikoski          Le-Si

6.  Harri Rinne-  Erkki Jokela              Le-Si

 

 

NAISET   ( ND )  A-finaali

 

1. Helga  Laakso    Pirkko Haikonen    Le- Si

2. Raili  Varalahti    Marja- Liisa Niemi   Karkkilan Urheilijat

3. Riitta Harinen- Rinne  Paula Talpia  Le-Si

4. Paula Kiiveri -   Raili  Pietilä     Karkkilan Urheilijat

 

5. Kaija Vauhkonen   Anja  Salonen   Le- Si

6. Hanna Jokela         Aili  Sorsa        Le- Si

TULM petankkikisat 9.8.2014 Valkeakoskella

 

LA 9.8 Valkeakoskella Sisun naiset, Hanna Jokela ja Tuulikki Nikulainen
saavuttivat pronssia TULM petankkikisoissa. Kaikki naisten joukkuen neljä selviytyivät alkulohkosta ns.
A-finaaliin , jossa sijoitukset lopullisesti olivat 3. 5. 6 ja 8.

Miesten sarjassa paras sisulaisten joukkue oli Jyrki Piitulainen ja Pentti
Nikulainen 11. sijalla.

 

Leppävaaran Sisu ry:n yleisen sarja petankin singeliturnaus ma 20.10.2014


Sisun  jäsentenvälinen  ensimmäinen  yleisen sarja petankin singeliturnaus
pelattiin ma 20.10.2014  Luukin leirikeskuksen pallokentän
kivituhkaisella  pelialustalla.   Tähän   Grande   Finaaliin selviytyivät
Naisten   ja miesten sarjan kaksi parasta.
Myös tämän  finaali pelattiin   kaikki pelaa periaatteella, siis  finaaliin
selviytyneiden kesken.

TULOKSET

1.  Pirkko Haikonen   kolme voittoa
2.  Pentti  Nikulainen   kaksi voittoa
3.  Harri  Rinne            yksi   voittoa
4.  Leila  Pirttilahti        ei  voittoa

 

Leppävaaran Sisun miesten- ja naisten sigelisarjan tulokset, syksy 2014

Naisten sarja, voitot                                                       Miesten  sarja, voitot             

      

  1. Pirkko  Haikonen      6                                        1. Pentti  Nikulainen     9
  2. Leila Pirttilahti          5                                         2. Harri  Rinne                8
  3. Riitta Harinen- Rinne   4                                     3. Niilo Koskenkorva     8
  4. Anja Salonen             4                                         4. Erkki Jokela                 7
  5. Helga Laakso             3                                        5. Pekka  Vauhkonen    6
  6. Hanna  Jokela            3                                        6. Reino  Pihlajaniemi   5
  7. Kaija  Vauhkonen     2                                         7. Jyrki  Piitulainen        5
  8. Aili  Sorsa                   1                                         8. Börje  Eklund              5
  9.                                                                                  9. Pertti Salonen            4
  10.                                                                                  10. Jouko  Pirttikoski      4
  11.                                                                                  11. Leo  Sorsa                   3
  12.                                                                                  12.  Tage Strömberg       2